
Filmskih likova sa kojima se masa poistovećuje ili bi barem volela da se poistoveti je mnogo, ali je po broju fanova James Bond bez konkurencije. Cinici bi rekli kako je to logičan sled okolnosti s obzirom na broj filmova snimljenih o njemu kao i novca koji je u njih uložen, zaboravljajući pritom ili ne želeći da prizna kako je taj junak svoju popularnost stekao još na samom početku serijala. Bilo da ste u kategoriji onih kojima je Bond lik iz filma kao i svaki drugi, bilo da ste obožavaoci koji o njemu znaju svaki detalj, sigurno ćete se složiti sa stručnom kritikom da je njegov lik još na samom početku zakucao Šon Koneri i da se njegova popularnost nije mogla umanjiti ni pojedinim manje ili više lošim naslednicima sve do Danijela Krejga koji verovatno kao ni njegovi prethodnici neće uspeti da zaseni neprikosnovenog Konerija, ali svakako predstavlja najbolju varijantu modernog agenta 007. Ukratko rečeno, Bondova popularnost nema toliko veze sa novcem uloženim u kreiranje njegovog lika koliko sa njegovim stilom života postavljenim još na početku njegove dugogodišnje karijere. Špijun sa licencom za ubijanje i šarmom najvećeg zavodnika na svetu svakako je nešto što bi svaki muškarac poželeo da bude. On je zgodan, inteligentan, savršeno stilizovan, spava sa najlepšim ženama, putuje svetom... Nema, dakle, razloga da ne bude poželjan ne samo kao predmet ženske, pa čak i muške, požude već i role model svakog muškarca na ovom svetu. Ili barem svakog ko je pogledao makar jedan film o njemu.
„U životu svakog tajnog agenta postoje trenuci grandioznog luksuza“ piše u jednom od svojih romana Jan Fleming. Za tvorca James Bonda, život špijuna je bio nezamisliv bez luksuza i određene količine stila, pa je agent 007 verovatno najbolja potvrda takvog shvatanja sveta obaveštajnih službi. Međutim, tajni agenti, uključujući i Bonda,moraju da zadrže određenu meru tajnosti i spoljašnju skromnost kako se ne bi izdvajali iz okoline, bez obzira gde se nalazili, jer u suprotnom više ne bi bili tajni agenti. U svim Flemingovim romanima, a potom i u filmovima, njegov stil života i oblačenja je do te mere upečatljiv da je Oleg Gordijevski, verovatno najpoznatiji stvarni tajni agent koji je radio i za KGB i za britanske tajne službe, jednom prilikom otkrio kako su projekcije filmova o James Bondu bile sastavni deo obuke agenata KGB-a, a romani Jana Fleminga obavezna lektira budućih branitelja komunizma. Moguće je da su upravo iz tog razloga ruski agenti bili lako prepoznatljivi po svetskim metropolama tražeći u restoranima isključivo votku-martini i odavajući utisak loše kopije agenta 007. Ključ Bondovog stila nije im mogao promaći, kao uostalom ni prosečnom gledaocu sage o njemu, ali samo njegovo kopiranje nije polazilo za rukom ni najboljima. Lako se može kupiti sivo odelo, bela košulja i pletena kravata od svile, pa sve to obući čoveku naučenom kako da poručuje rafinirana pića i hranu dok odseda u „Ricu“, ali njemu nikada ne može poći za rukom da izgleda kao pravi James Bond. Čak i najboljim kopijama agent 007 ostaje nedostižan u svojoj prividnoj jednostavnosti.
Podjednako koliko i životnim stilom, Bond je muška inspiracija i ženska fascinacija i svojim stilom oblačenja koji je za razliku od njegovih životnih navika svakako lakše iskopirati u čemu pomažu i brojni sajtovi i blogovi koji se bave ovom temom. Opsednutost njegovo garderobom i pojavnošću u tom smislu ide dotle da postoje sajtovi gde možete kupiti iste one stvari koje Bond nosi u poslednjim filmskim ostvarenjima, kao i sajtovi na kome se mogu kupiti replike odevnih predmeta koje je nosio Šon Koneri u najranijim ekranizacijama storije o čuvenom tajnom agentu. Fleming je bio prilčno štur u opisivanju Bondove garderobe apostrofirajući samo njegov savršeno skrojen britanski stil u odevanju. Onaj ko je u najvećoj meri odgovoran za stil odevanja tajnog agenta 007 jeste Terens Jang, prvi režiser filmova o Bondu koji je neposredno pre snimanja prvog filma u nizu, Dr No, poveo Šon Konerija kako bi mu nabavio garderobu koja će posle postati zaštitni znak i parametar stila koji će inspirisati sve ostale filmove. I sam Jang je bio mlad, tek izašao iz vojske, i držao je do sopstvene elegancije, pa je Konerija odveo kod svog krojača Entoni Sinklera. Bondova odeća je opuštena, građanska, ali na uverljiv način predstavlja stil čoveka koji posle posla nastavlja da se bavi tajnom aktivnošću ostajući ipak mornarički oficir. Za košulje je Koneri poslat kod „Turnbull & Assera“ u Žerman Stritu gde mu je napravljen specijalan model sa dvostrukim manžetnama, ali sa dva minijaturna dugmeta od bisera. Dr No je klasičan i još uvek zabavan za gledanje delimično i zbog svedene, savršeno skrojene odeće koja čini da glavni junak i danas izgleda sveže i atraktivno. Druga činjenica koja ide u prilog ovoj tvrdnji jeste to što se od Šona Konerija do Danijela Krejga u Bondovom stilu nije promenilo gotovo ništa, pa je njegovu originalnost i doslednost najbolje sagledati upravo kroz komparaciju Konerija i Krejga, kao što se uostalom poredi i njihova gluma. Akteri koji se pojavljuju u međuvremenu su maltene zanemarljivi i njima se kritika najčešće bavi kako bi naglasila maestralnost prvog i poslednjeg glumca. Štaviše, Kazino Rojal, prvi film iz serijala u kome se pojavljuje Krejg kao glavni glumac donosi manje više isti onaj izgled tajnog agenta koji znamo iz Dr No-a, samo malo modifikovan u skladu sa savremenim modnim tendencijama. Isto važi i za ostala ostvarenja u kojima se pojavljuje Krejg, pa čak za najnovije, Spektra. Bondov moderni stil, iako nesumnjivo prepoznatljiv i drugačiji duboko je ukorenjen u originalno klasičnom stilu Konerijevog Bonda. Krejgovi kostimi ne kopiraju, ali odlično korespondiraju sa njegovim.
Drugi deo teksta pročitajte na sledećem linku
Autor: Bogdan Petrović
Foto: Profiemedia
Najčitaniji tekstovi iz kategorije ZABAVA
Još iz kategorije ZABAVA
..i zna gde da povede oca u šoping
Da li biste se usudili na ovaj potez?
Prijave za jedno od najvećih svetskih takmičenja u mobilnoj fotografiji, Huawei Next Image Awards 2020, završene su...
Zauvek je ostala britka na jeziku
Neuporedivo iksutvo fotografisanja
Dočekajte zlatnu 2020. godinu uz celodnevni matine u luksuznom i intimnom ambijentu hotela SAINT TEN na Vračaru!